NIEUWS

Krijgt Trevvel een opvolger? 'Hopelijk hebben we ook als gemeente geleerd van de fouten'

Een bus van Trevvel. Jaarlijks worden meer dan een miljoen ritten uitgevoerd.
© Rijnmond
Wie gaat kinderen en ouderen in Rotterdam vervoeren vanaf 1 juli 2025? De komende maanden moet duidelijk worden aan welke eisen vervoerders moeten voldoen. Wordt het weer Trevvel of wordt het een ander bedrijf? Het spel rondom tientallen miljoenen euro’s is begonnen.
Kandidaten die in aanmerking willen komen voor het nieuwe contract, hebben vorige maand al hun belangstelling kunnen laten zien. Dat traject heet een aanbesteding. Tijdens zo'n proces vraagt de gemeente bijvoorbeeld aan de vervoerders wat zij belangrijke elementen voor zo'n nieuw contract vinden. Denk aan hoe schoon en zuinig de taxi's en busjes moeten zijn. Of: welke kwaliteiten moeten de chauffeurs hebben? Of misschien nog belangrijker: hoe belangrijk is op tijd zijn bij een klant?
Het huidige contract doelgroepenvervoer loopt zeven jaar en levert de vervoerder 31,8 miljoen euro op (bron: jaarverslag Trevvel). De opbrengst van het leerlingenvervoer is niet bekend. Voor het nieuwe contract heeft de gemeente Rotterdam tijdens het bevragen van de marktpartijen laten weten dat op dit moment per jaar 28 duizend personen worden vervoerd (doelgroepen en leerlingen), die gezamenlijk zorgen voor 1,4 miljoen ritten.
Ook wordt aan de huidige gebruikers zoals zorginstellingen en scholen voor speciaal onderwijs gevraagd wat zij belangrijke voorwaarden vinden. Wat moet er echt in de nieuwe overeenkomst staan, zodat iedereen vanaf juli 2025 tevreden is over de samenwerking?
Wat uit die ophaalronden komt, wordt gebruikt om de eisen te formuleren. Uiteindelijk zijn de gemeenteraad van Rotterdam en wethouder Ronald Buijt (Leefbaar Rotterdam) verantwoordelijk voor de manier waarop de afspraken met de vervoerder wordt gemaakt. De wethouder wil nu nog niks zeggen. Zijn woordvoerder laat weten dat de wethouder de aanbesteding niet wil verstoren. “Als er informatie te delen is, delen we die met de gemeenteraad.”
De jeugdzorginstelling CityKids was laatst wel op een bijeenkomst van gemeente. “Wat wij tijdens de bijeenkomst hoorden was dat de gemeente te weinig meetinstrumenten in het contract heeft staan om de huidige vervoerder mee om de oren te slaan”, vertelt één van de medewerkers over de vergadering in De Rotterdam, het kantoorpand van de gemeente.

Bedrijfsgevoelige informatie

Hoe Trevvel presteert is voor de buitenwereld nauwelijks inzichtelijk. Alleen de Rotterdamse gemeenteraadsleden zijn sinds juni 2023 volledig op de hoogte. Zij worden wel geïnformeerd als ze tekenen voor geheimhouding. Wat ze lezen is, volgens de gemeente, bedrijfsgevoelige informatie die niet openbaar mag worden. En dat blijft zo tot juni 2028, zo besloot de raad.
“Bijzonder”, vindt Maritza Russel, oprichter en directeur van CityKids. “Wij moeten elk jaar bijvoorbeeld een intern en extern klanttevredenheidsonderzoek houden. Wij worden afgerekend op het vervoer, wat de verantwoordelijkheid van Trevvel is. En dan mogen wij niet weten hoe Trevvel presteert?”
Een 5-jarige cliënt van CityKids raakte onlangs op de locatie de Componist op het Rivium kwijt. Het is één van de problemen waarmee de organisatie wordt geconfronteerd. “Soms worden kinderen door elkaar gehaald. Dan wordt een kind bij een verkeerd huis afgezet”, vertelt Russel.
De organisatie was tot 2023 zelf verantwoordelijk voor het vervoer. Dat was strak geregeld. Daarna zou Trevvel het overnemen. Maar door een gebrek aan capaciteit bij de vervoerder heeft CityKids nog maanden als onderaannemer het vervoer uitgevoerd. Het werd in stapjes afgebouwd.

Paspoort en bedrijfskleding

CityKids, dat het vervoer in andere gebieden nog wel zelf uitvoert, heeft de organisatie strak staan. Chauffeurs zijn herkenbaar door hun bedrijfskleding. Daarnaast hebben ze van elk kind een paspoort. Door een foto weten ze welk kind ze moeten ophalen. Ook staat in het document informatie over de manier waarop kinderen moeten worden vervoerd. “De één heeft in de auto een zitje nodig, de ander moet worden vastgezet met een 7-punts gordel. Dat zijn belangrijke details in het vervoer”, weet Russel.
Haar bedrijf heeft twee medewerkers die wekelijks een paar uur nodig hebben om eventuele problemen met het vervoer door Trevvel recht te zetten. Martiza Russel: “We moeten wel zeggen dat het steeds beter gaat. Trevvel doet z’n best. We hebben een vast contactpersoon en ze hebben ook een kwaliteitsonderzoek aangekondigd. Het meeste werk gebeurt bij onze locaties. Daar krijgen ze de telefoontjes van ouders als kinderen te laat worden gehaald of gebracht.”
De pedagogen op de locaties zouden van 8:00 uur tot 16:30 uur moeten werken. Soms worden die dagen langer wanneer kinderen, bijvoorbeeld door een verkeerschaos, later worden opgehaald. “En elk kind dat langer moet blijven, wordt begeleid door twee personen. Wij werken met het vierogenprincipe, zodat een personeelslid nooit alleen met een kind is. Maar al die extra uren kosten wel geld. Wie gaat dat betalen? Ik heb het probleem bij de gemeente aangegeven en gevraagd waar ik de nota kan neerleggen. Hier heb ik nog geen reactie op gehad.”
Trevvel heeft volgens haar wel eens gevraagd of het dagprogramma van CityKids later kan beginnen. “Geen denken aan. We hebben ook te maken met kinderen uit andere gemeenten.”

Zorgvervoer op de tweede plaats

Het zorgvervoer, bijvoorbeeld van ouderen naar ziekenhuisafspraken, is in Rotterdam op een laag pitje komen te staan na de sores rond het leerlingenvervoer. Bij de start van de aanbesteding in 2018 werd Trevvel enkel verantwoordelijk voor het zorgvervoer. Vanaf de zomer van 2022 kwam daar het leerlingenvervoer bij. De commotie die dat veroorzaakte, leidde ertoe dat het zorgvervoer op de tweede plaats kwam te staan. Vandaag de dag is het zo dat kinderen die naar school gebracht moeten worden, voorgaan op kinderen die naar zorginstellingen en dagbesteding moeten en ouderen die naar een afspraak moeten. Rondom al die schoolritten wordt de rest ingepland.
Hoe moet het nu verder? Een belangrijke taak in het vervolgverhaal is weggelegd voor het Rotterdamse stadsbestuur. Dat sprak de afgelopen zeven jaren jaar veelvuldig over het vervoer van ouderen en leerlingen. Ook donderdag wordt er in de gemeenteraad over Trevvel gedebatteerd, nu naar aanleiding van het kwijtraken van de 5-jarige Mete.
Het is niet het enige onderwerp waarover de PvdA, dat het debat aanvroeg, met verantwoordelijk wethouder Ronald Buijt wil praten. De partij hoopt dat de Leefbaar-wethouder voldoende met zijn gemeenteraad zal sparren zodat een eventuele volgende aanbesteding tot minder commotie zal leiden.

Gebrek aan openheid

Raadslid Dennis Tak verwacht van de gemeente en de raadsleden een meer kritische houding naar een aanbesteding. Hij stoort zich ook aan het gebrek aan openheid. “We moeten kunnen toetsen aan de hand van frequente rapportages met alle informatie over bijvoorbeeld klanttevredenheid, het aantal ritten en punctualiteit. Die informatie mag wat mij betreft ook openbaar zijn. De mensen mogen toch weten wat er speelt? Dat weten we van bijvoorbeeld een NS ook.”
Voor een volgende aanbesteding vraagt Dennis Tak zich af of het vervoer aan slechts één bedrijf moet worden gegund. “Er mag best een prikkel bij horen zodat de kwaliteit omhoog gaat. Daarnaast wordt de aanbesteding gegund na een puntentelling. Maar als het mis gaat, zijn er dan ook strafpunten?”
Dennis Tak: 'De mensen mogen toch weten wat er speelt?!'
© Privéfoto
Een aanbesteding heeft in de ogen van de PvdA’er niet alleen voordelen. “Geld speelt een belangrijke rol. Waarom zijn er te weinig chauffeurs? Krijgen de chauffeurs wel voldoende betaald? Hoe hoog is de druk bij hen?”
Tak vindt in de raad Ellen Verkoelen (50Plus) aan zijn zijde. “Belangrijke punten bij de aanbesteding zijn: voor wie gaan we het doen, voor hoe lang en hoe zorg je dat wat er wordt gepresteerd zichtbaar is. Die randvoorwaarden moeten vooraf duidelijk zijn.”

Geheimhouding

Verkoelen heeft nooit getekend voor geheimhouding. Ze beschikt dan ook niet over de documenten waar de andere raadsleden wel inzicht in hebben. “Geheimhouding? Daar doe ik niet aan. Ik hoor uit het veld, van scholen en van ouderen, voldoende wat er speelt. Gaat dat niet goed, dan heb je als overheid een taak, een kerntaak. Dan moet je wel voor je inwoners staan!"
Ze spreekt vol lof over Michel van Elck. Het Leefbaar-raadslid voerde in de eerste periode (2018-2022) verhitte debatten met verantwoordelijk wethouder Sven de Langen (CDA). Verkoelen: “Ik heb van Michel geleerd dat je er altijd scherp in moet staan, dat je weet wat je wilt.”
De altijd spraakzame Van Elck – sinds 2022 raadslid af - is nu wel toegankelijk, maar wil zich niet uitlaten over hoe het nu met het vervoer gaat nu partijgenoot Ronald Buijt verantwoordelijk is voor de portefeuille. “Ik ben geen Ed Nijpels of Frans Weisglas, mensen die zich nog steeds proberen te bemoeien en de meest rare uitspraken doen nadat ze uit de politiek zijn gegaan.”

Weinig geheimen

Raadslid Caroline Aafjes-van Aalst van Leefbaar Rotterdam heeft daarentegen weinig geheimen. “Wij zijn, ook nu onze partij de portefeuille heeft, kritisch. Sollen met ouderen of kinderen, dat mag niet gebeuren. Tijdens het begin van het leerlingenvervoer liep mijn mailbox ook vol met klachten. Nu is het in vergelijking stil. Er zit dus verbetering in, al had het in mijn ogen nooit zover mogen komen.”
“En over de openheid over de documenten", vervolgt ze. “Als de wethouder wordt geadviseerd om, mede in het kader van de aanbesteding, bedrijfsgevoelige informatie – vooral bedragen - niet te delen, dan ga ik er vanuit dat dat klopt. Wij willen graag zo open mogelijk zijn.”
Ze ziet ook wat betreft de volgende gunning van het vervoer een belangrijke taak voor de raad. “We zullen meer en duidelijke kaders moeten stellen. Hopelijk hebben we ook als gemeente geleerd van de fouten. Ik hoop dat we als raad in het vervolg strakker op de materie kunnen sturen. Daarover gaan we ook op 17 april in de commissie in discussie met de wethouder.”
Rijnmond heeft ook Trevvel om een vooruitblik naar de aanbesteding gevraagd. Het bedrijf vindt het op dit moment verstandiger om daar lopende het proces niet over te spreken. Wel heeft het bedrijf als achtergrond belangrijke factoren rond om het vervoer genoemd: * De toenemende hoeveelheid verkeer heeft impact op het werk. Niet alleen in de traditionele spitstijden, maar ook steeds vaker daarbuiten ervaren we congestie in grote delen van ons vervoersgebied. De geplande werkzaamheden aan grote wegen, knooppunten en bruggen hebben veel impact op het verkeer en daarmee op het doelgroepenvervoer. * Wij ondervinden een toename van het ontbreken van begeleiders op locaties bij de overdracht. Bij afwezigheid van begeleiders kunnen reizigers niet veilig worden overgedragen van en aan chauffeurs. * Wij zien op een aantal locaties ook slechte logistieke omstandigheden, waardoor een chauffeur bijvoorbeeld niet veilig voor de ingang van een locatie kan stoppen. Dan kan het voorkomen dat een chauffeur een paar straten verderop moet parkeren en met meerdere (kwetsbare) kinderen tegelijk naar een locatie moet lopen. * Trevvel rijdt in opdracht en volgens de regels van gemeenten. De gemeenten zijn verantwoordelijk voor het aanleveren van reisgegevens. In de praktijk zitten daar regelmatig fouten in, waardoor wij op een adres komen van een reiziger die geen recht meer heeft op vervoer of bijvoorbeeld een schoolwissel van een leerling die niet aan ons is doorgegeven.

💬 WhatsApp ons!
Heb jij een tip voor de redactie? Stuur ons een bericht, foto of filmpje via WhatsApp ons of Mail: nieuws@rijnmond.nl