AZC
Dit is hoe de demonstraties voor én tegen het AZC in Schiedam verliepen
Een paar honderd demonstranten hebben zich op en regenachtige zaterdagmiddag verzameld op 't Stadserf in Schiedam. "Wij zijn Nederland!" wordt er gescandeerd. Zo'n vijftig meter verderop staat een kleine groep tegendemonstranten die vluchtelingen verwelkomen en oproepen tot medemenselijkheid. De gemeente was bang voor ongeregeldheden, maar beide demonstraties verliepen rustig.
‘Sociale huurwoning nodig? Er zijn nog 38 duizend wachtenden voor u’, prijkt er op één van de borden. “Ik heb een dochter van 24 en die woont nog thuis. Ze heeft een goede baan in het ziekenhuis, maar er is geen huis om te huren of te kopen. Ik loop ook voor haar hier”, vertelt de demonstrant.
Schiedam is volgens hem al een arme stad. “Nu gaan we allemaal mensen in huis halen die ook geld kosten, die ook allemaal hulp nodig hebben.” Daar is volgens hem geen ruimte voor.
De man staat op 't Stadserf in Schiedam met een paar honderd medestanders. Demonstranten liepen daar naartoe via een route door het centrum van de stad. Daar trok de stoet veel bekijks onder winkelend publiek. Verschillende demonstranten dragen de Nederlandse vlag, andere hebben borden met daarop protestleuzen met zich mee.
De demonstratie, die vooraf al voor onrust zorgde bij de gemeente, wordt georganiseerd door oppositiepartij Lokaal Onafhankelijk Schiedam (LOS). Het protest is gericht op het asielzoekerscentrum, dat gepland is in de kantoorflat Torendijk aan de ’s-Gravenlandseweg.
Asielzoekerscentrum
Per 1 juli 2025 moest de gemeente Schiedam 327 asielzoekers opvangen, zoals bepaald is door de Spreidingswet. Dat aantal werd niet gehaald; de plannen voor een asielzoekerscentrum lagen nog niet vast. Begin september maakte het Schiedamse college bekend dat de Torendijk de beoogde locatie is voor een asielzoekerscentrum.
Dat stuitte op weerstand van de oppositie en buurtbewoners. Afgelopen dinsdag werd in de raadsvergadering gesproken over het AZC, maar publiek was niet welkom.
Vandaag konden de tegenstanders alsnog hun onvrede laten horen. In een openbare Facebookgroep riep LOS-fractiemedewerker Mark Verspeek de deelnemers op om vreedzaam te demonstreren. Ook Defend Netherlands is vandaag aanwezig, de groep die ook aanwezig was bij de rellen in Den Haag op 20 september.
Noodverordening
De gemeente Schiedam was er niet gerust op na de uit de hand gelopen demonstratie in Den Haag en heeft een noodverordening ingesteld in Schiedam Centrum en Schiedam Oost. Bepaalde voorwerpen, zoals stokken, stenen en brandbare middelen zijn verboden. Ook benadrukt de gemeente dat vlaggen, spandoeken en uitgesproken leuzen zijn toegestaan, maar niet discriminerend of aanstootgevend mogen zijn. Daarnaast is het dragen van gezichtsbedekkende kleding expliciet verboden.
Ondanks het verbod hebben een aantal AFA-demonstranten hun gezicht bedekt met sjaals en capuchons. Ook een aantal anti-AZC-demonstranten hebben hun gezicht bedekt.
Tegendemonstratie
In reactie op deze aangekondigde demonstratie, besloot AFA Nederland een tegendemonstratie tegen racisme te organiseren. Daarmee willen ze laten zien dat vluchtelingen wél welkom zijn. Een tiental tegendemonstranten heeft zich verzameld op het Stationsplein en loopt vanaf daar richting ’t Stadserf.
Peter staat met een bordje ‘AZC = medemenselijkheid’ bij de groep tegendemonstranten. “De mensen die gebruik maken van een AZC die asiel komen zoeken zijn medemensen. We moeten ze met medemenselijkheid ontvangen en kijken of we ze hier een veilige toekomst kunnen bieden”, legt hij uit. Volgens hem kan dat op zorgvuldige manier georganiseerd worden op de beoogde locatie aan ’s-Gravenlandseweg.
Hij wilde zijn stem vandaag laten horen, maar respecteert ook het demonstratierecht van de andere groep. “Je kan tegen een AZC zijn. Ik ga ook niet zeggen dat het allemaal fascisten zijn. Maar het is wel fascistisch gedachtegoed waar ze achteraan lopen, opgefokt door Nederlandse politici en opiniemakers die de mensen angst aanpraten.”
Geen escalatie
De man die eerder pleitte voor een woning voor zijn dochter, zegt geen probleem te hebben met de tegendemonstratie. “Iedereen mag zijn mening hebben. Als er maar geen rellen komen is het prima. Wij zijn ook niet uit op rellen.” De man is allang blij dat hij zijn stem mag laten horen. "Als je op de bank blijft zitten gebeurt er ook niet veel. Maar nu heb ik in ieder geval mijn zorgen geuit en mijn best gedaan om mijn kind te helpen.”
Rond 13:15 uur zijn de anti-AZC-demonstranten en de tegendemonstranten nog zo’n 50 meter van elkaar verwijderd. Een linie van politieagenten en politiebusjes scheidt de demonstranten van elkaar. Voor zover bekend is de situatie vrij gemoedelijk gebleven. De politie heeft 3 mensen aangehouden voor belediging. Het is niet bekend onder welke demonstranten de aanhoudingen zijn verricht.
De Schiedamse burgemeester Harald Bergmann wil in een verklaring op Facebook ook zijn waardering uitspreken voor de 'ordelijke verloping' van de demonstratie in de stad. "Ik wil mijn waardering uitspreken voor de demonstranten, de politie, de organisatie en alle ondernemers en inwoners die hun bijdrage hebben geleverd aan een vreedzaam verloop. In Schiedam is ruimte voor verschil van mening, zolang dat met respect voor elkaar gebeurt. Dat hebben we vandaag laten zien."